Jaki kierunek studiów wybrać?

Opublikowane przez | 5 lipca 2019 | Aktualności

r e k l a m a

Wybór kierunku studiów to niezwykle ważna decyzja, która będzie miała ogromny wpływ na naszą przyszłość, możliwość znalezienia pracy oraz wysokość zarobków. Niestety nadal bardzo wielu młodych ludzie dokonuje w tej kwestii mało przemyślanych wyborów, które utrudniają im później odnalezienie się na rynku pracy.

Nie da się ukryć, że najmniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają absolwenci uczelni technicznych. Student, który skończy taki kierunek nie tylko szybciej znajdzie zatrudnienie, ale będzie także zarabiał więcej od swoich rówieśników. Niestety nie da się ukryć, że nie każdy ma predyspozycje w tym kierunku i będzie mógł skończyć politechnikę. Co zrobić w takiej sytuacji i czy opłaca się studiowanie tak zwanych kierunków humanistycznych?
Oczywiście tak, ale musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim studiowanie jedynie po to, żeby zdobyć dyplom nie ma zbyt wiele sensu, dlatego potraktujmy czas spędzony na uczelni poważnie i zainwestujmy go w swój rozwój oraz zdobywanie wiedzy. Po drugie nie siedźmy cały czas w książkach, ale poszukajmy różnych szans na zdobycie doświadczenia zawodowego. Warto cały czas pamiętać, że studiujemy po to, żeby później zdobyć pracę, która będzie dobrze płatna i da nam perspektywy rozwoju. Sam dyplom ukończenia kierunku humanistycznego to jednak często o wiele za mało, żeby zacząć ciekawą karierę zawodową.

Jeśli nie mamy dobrego pomysłu na wybór kierunku, najlepszym rozwiązaniem może być poszukanie pracy i odłożenie studiowania, dopóki nie będziemy całkowicie pewni, co chcemy robić w życiu i jak zaplanować naszą karierę. Dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie pracy na cały etat ze studiami zaocznymi lub wieczorowymi. Niestety w naszym kraju nadal brakuje dobrych szkół zawodowych, dlatego wiele osób decyduje się na studia z braku innego pomysłu na życie. Nie da się również ukryć, że wymagania pracodawców są często bardzo wysokie i trudno jest znaleźć jakąkolwiek lepszą pracę bez ukończenia uczelni wyższej, nawet jeśli później nie wykorzystamy zdobytej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.